Prečo sa oplatí vyskúšať AIESEC ?

Autor: Ondrej Kobela | 15.2.2013 o 14:55 | Karma článku: 5,94 | Prečítané:  2103x

Berte prosím tieto riadky nie ako ďalšiu reklamu, ale skôr ako osobnú story, ako aj zmenu pohľadu na medzinárodnú, študentmi riadenú organizáciu AIESEC. (Tento čĺánok je určený pre vysokoškolákov, študujúcich hlavne: manažment, ekonómiu, ako aj marketing, žurnalistiku a iné .)

 

 

Čo som vedel o AIESEC predtým, než som doň vstúpil ?

Veruže nič podstatné, možno len to, že táto organizácia má na starosti stáže, a že AIESEC nájdem aj inde, než na Slovensku.

 

Čo som si myslel o AIESEC predtým, než som doň vstúpil ?

Vo mne skôr panoval nezáujem o túto organizáciu, keďže som sa zaujímal o iné veci.

 

 

Zmena však prišla v septembri tohto roku, keď zvedavosť vo mne rozhodla, že to vyskúšam. Vybrali ma a teraz, po necelom pól roku som si uvedomil mnoho vecí, ktoré ma utvrdzujú v tom, že vyskúšať AIESEC bolo dobré rozhodnutie.

Organizácia AIESEC ponúka študentom jedinečné pracovné skúsenosti, ktoré by inde nemohli získať alebo by ich získavali veľmi ťažko .Pochybujem totiž, že vás - konkrétne prvákov, druhákov a väčšinu tretiakov zamestná nejaká firma v oblasti, ktorú študujete (HR, marketing, PR), atď. ak v týchto konkrétnych oblastiach nemáte skúsenosti. Zároveň si myslím, že cesta AIESEC je lepšia, než zamestnať sa v nejakej firme napríklad na tri roky ako recepčná, sekretárka alebo administratívny pracovník a dúfať, že keď už budem štvrták alebo piatak, začnem aspoň trochu pracovať s nejakým tým manažmentom.

V Organizácií AIESEC si za krátky čas môžeš reálne vyskúšať veľa pozícií a podľa praktickej skúsenosti sa rozhodneš, čo v živote chceš naozaj robiť.

Konkrétne : Prvé tri mesiace budeš členom nejakého tímu - napr. : selling, projekt v neziskovom sektore. Po troch mesiacoch, ak sa ti to páči, vyskúšaš buď : team leadera v tom tíme, kde si bol, team leadera v inom tíme, môžeš byť členom iného tímu alebo, ak si veríš, môžeš sa stať vedúcim za konkrétnu funkčnú oblasť a vo veku 20 rokov budeš mať pod sebou reálne 15 ľudí .

Ak si človek popri škole zázrakom nájde nejaké kvalitné pracovné miesto - napr. v pozícií HR, tak pochybujem, že si môže dovoliť uvažovať : "Vyskúšam to tu tak na pól rok, ale potom by som chcel vyskúšať robiť niečo iné , lebo to HR sa mi nezdá , že je to to pravé. "

Možno ste sa stretli s tým názorom, že AIESEC je len skupina premotivovaných ľudí, ktorí sú uzavretí . Nie je to pravda.  Možno keď vstúpiš do AIESEC, časom zistíš, že chceš ísť inou cestou - a to je úplne normálne. Avšak myslím si, že nemáš žiadny dôvod nevyskúšať túto príležitosť a prinajmenšom zažiť aspoň výberové assessment centrum.


Myslím si, že vyskúšať AIESEC naozaj stojí za to. Minimálne kvôli nasledujúcim výhodám :

okrem vyššie spomenutých vecí sa naučíš pracovať v tíme

výrazne si rozvinieš svoje prezentačné schopnosti ( dokopy dve / tri prezentácie za semester v škole s chudobnou alebo nulovou spätnou väzbou "asi" nestačia ) .

výrazne zlepšenie si angličtiny ( tu nepreháňam. Uvedomil som si, že mnohé mítingy, ako aj konferencie, boli čisto v angličtine, takisto aj komunikácia so stážistami zlepší tvoju angličtinu oveľa viac, ako pár suchých viet na cviku z Angličtiny v škole. Zároveň aj ušetríš peniaze, lebo si nemusíš hradiť jazykovú školu) .

nové kontakty ( ktoré sa ti do budúcnosti zídu predovšetkým v pracovnom živote )

líderske schopnosti ( hlavná priorita AIESEC . Kde inde môžeš vo veku 19-21 rokov mať pod sebou od desať do päťdesiat ľudí , ktorí robia reálnu prácu ? ) .

kvalitné tréningy na soft skills, ako aj na niektoré hard skills a kvalitné spätné väzby

 

Po čase si človek uvedomí, že AIESEC otvára mnohé dvere :

1. Buď ako istý odrazový mostík, resp. lepšie postavenie na trhu ako uchádzač pre budúce zamestnanie

2. Hĺbkové zorientovanie sa, čo človek naozaj chce robiť v pracovnom živote a načo má aj talent a zručnosti ( toto je podľa mňa suverénne jedna z najlepších vecí, ktoré AIESEC ponúka, pričom túto výhodu sotva získate, ak sa hneď zamestnáte v nejakej firme) .

3. Mnoho, mnoho iného. Veľa ľudí doslova očarí to medzinárodné prostredie, možnosť vycestovať, začať pracovať pre AIESEC na medzinárodnom stupni (napríklad Singapur ), kde už človek dostáva aj finančné ohodnotenie.

 

Registrácia končí už za pár dní. Nedaj sa prosím odradiť buď svojou pohodlnosťou alebo pokrivenou predstavou o AIESEC. Dovoľ, nech nie ľudia, ktorí v AIESEC nikdy neboli, len o ňom počuli, ale priamo AIESEC ti ukáže pravý obraz o ňom samom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?