Ako pro-life človek prosím o radu, lebo chcem do hĺbky pochopiť druhú stranu

Autor: Ondrej Kobela | 25.9.2019 o 21:29 | Karma článku: 7,89 | Prečítané:  3270x

Zopár dní dozadu som si povedal, že by som ako zástanca pro-life názoru úprimne a rád do hĺbky pochopil argument ľudí s opačným pohľadom na vec.  

Ak som správne zachytil, hlavný argument pro-choice ľudí / ľudí proti sprísneniu potratov sa dá opísať nasledovne: I keď nám je ľúto, že ženy chodia na potrat a je to smutná udalosť, koniec koncov je to predsa len rozhodnutie danej ženy a nikoho iného, či sa nám to páči, alebo nie.

Predtým, než budem pokračovať rozvinutím tohto argumentu, chcem len doplniť dve nasledovné veci:

1. Pre zjednodušenie debaty sa zamerajme, prosím, len na prípady potratov na požiadanie = dal by som nateraz mimo situácie ako znásilnenie, vážne ohrozenie zdravia matky a pod. (to je debata ešte x-kráť náročnejšia, než táto).

2. Musím povedať, že mne ako veriacemu človeku sa (pre niekoho asi paradoxne) nepáčilo, že celý pochod za život bol ladený takmer 100% v kresťanskom duchu. Týmto nechcem zachádzať do diskusie, do akej miery je v tejto otázke viera dôležitá. Chcem len zvýrazniť, že na túto tému sa podľa mňa dá debatovať aj bez náboženských argumentov a môj hlavný argument s nimi nesúvisí = tento môj blog bude nábožensky neutrálny.

 

A späť k rozvinutiu hlavného dôvodu pro-choice ľudí:

Prepáčte, že táto pasáž možno vyznie trochu hlúpo, ale je jasné, že toto výsostné právo ženy rozhodnúť sa, logicky, v istom čase končí. Určite sa všetci zhodneme, že ak by si žena po narodení svojho dieťaťa povedala: "Rozhodla som sa ho dať utratiť.", jedná sa už o vraždu - či podľa všeobecného názoru, ako aj trestného zákona.

Z toho dôvodu mi napadá jedna otázka, ktorá je podla mňa úplne kľúčová a najdôležitejšia.

Od akého obdobia vzniká človek s rovnakou hodnotou ako narodené dieťa - napríklad dvojročné?

Ak je odpoveď: "Po narodení.", potom mám hneď ďalšiu otázku: "Čo sa potom takého veľmi prelomového stáva pri narodení?". Teda samozrejme okrem zásadných zmien ako, že dieťa začne dýchať, dostane sa von z tela matky a oficiálne sa mu začína rátať vek? Myslím z ľudského pohľadu: Je ten človiečik nejako zásadným spôsobom iný týždeň pred narodením / mesiac pred narodením, ako po narodení? A teraz nechcem otvárať Pandorinu skrinku ohľadom biologického pohľadu na vývin dieťaťa, čo sa mu kedy vyvíja, ale na jeho hodnotu.

Odpoveď (asi väčšinová) môže byť nasledovná: "Nie je pre mňa dôležité presné obdobie, ale cca vtedy, keď už to nie je nejaký zhluk buniek, čiže keď mu napr. začne tĺcť srdce / plod už trošku viac začína naberať rysy človeka = cca medzi 8 až 12 týždňom."

Moja reakcia na hlavný pro-choice argument "I keď nám je ľúto, že ženy chodia na potrat a je to smutná udalosť, koniec koncov je to však predsa len rozhodnutie danej ženy a nikoho iného, či sa nám to páči, alebo nie." je nasledovná:

Myslím si, že v tomto prípade už to výsostné právo ženy na rozhodnutie uplynulo v momente, kedy sa rozhodla mať sex s mužom. Jeho dôsledkom je možné počatie dieťaťa i pri použití antikoncepcie, lebo žiadna nie je stopercentná.

Čo potom ten malý človiečik (či už 8 týždňový alebo 3 mesačný) v lone matky? V tomto prípade sa o ňom rozhoduje na štýl: o nás bez nás. Hlavná argumentácia, ktorá podla mňa prebíja názor "Je to rozhodnutie ženy.",  je fakt, že ten malý človiečik sa sám nevie rozhodnúť o svojej budúcnosti = je diskriminovaný. Žena sa rozhoduje o svojom tele, lenže v nej je už ďalšie telo.

A aby som dodržal svoj úmysel, že chcem pochopiť druhú stranu, píšem sem svoje momentálne závery a poprosil by som o konštruktívnu odpoveď v komentároch:

Ak pro-choice ľudia tvrdia, že do istého obdobia neprikladajú plodu / nenarodenému dieťaťu hodnotu života, nemá byť kto diskriminovaný =  druhú stranu chápem (i keď s ňou zásadne nesúhlasím, no cieľ môjho blogu by bol v tomto prípade splnený).

Ak pro-choice ľudia tvrdia, že nie je dôležité, v akej fáze tehotenstva má plod / nenarodené dieťa akú hodnotu, jednoducho, keď je žena tehotná, je to jej zodpovednosť, ona si musí zvážiť všetky dopady: druhú stranu zatiaľ nechápem. Naozaj úprimne a bez irónie prosím a budem vďačný za vaše konštruktívne komentáre. Momentálne mi to vychádza, že argument: lebo zodpovednosť iba ženy, ťahá za kratší koniec, keďže ten malý človiečik sa nemôže sám rozhodnúť - žena (matka) by ho diskriminovala. Z toho vyplýva, že má "rovnaké výsostné právo" na rozhodnutie, ako napr. pri dvojročnom dieťati.

 

Vopred veľká vďaka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Počet otestovaných počas predpoludnia sa podľa premiéra blíži k miliónu

Covid-19 podľahlo ďalších sedem pacientov, pribudlo 2 573 infikovaných.

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.


Už ste čítali?